Ezzel fokozzák az előregyártott ételek ízét: finom, de mit tesz a testeddel?

Feldobja az ételek ízét, de vajon ártalmas vagy sem?

MSG fűszer hatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

A mononátrium-glutamát, vagy röviden MSG, egy széles körben alkalmazott ízfokozó, ami kiemeli az ételek természetes aromáit. Ez a molekula valójában a glutaminsav nátriumsója, és az emberi szervezetben is megtalálható, sőt, olyan élelmiszerekben is jelen van, mint a paradicsom, a sajt vagy a gomba. Mindezek ellenére gyakran képezi vita tárgyát a fogyasztása a lehetséges mellékhatások miatt.

Az MSG fűszer hatása

A mononátrium-glutamát feladata nem az, hogy művi ízt adjon, hanem hogy erősítse az „umami” nevű, ötödik ízérzékelést. Ez a telt, sós-savanykás, gyakran „húsosnak” nevezett komplex ízvilág teszi vonzóvá többek között a feldolgozott ételeket is. Már egészen kis mennyiségben – 0,1–1% – képes jelentősen javítani az ízélményt.

MSG fűszer hatása 1
Fotó: Zarina Lukash / Getty Images Hungary

Magyarországon is számos előrecsomagolt termékben megtalálható, gyakran az „E621” jelöléssel szerepel az összetevők között. Különösen gyakori levesporokban, fűszerkeverékekben, ízesített snackekben vagy konzervekben. Akár fűszerként is hozzá lehet jutni, főleg ázsiai fűszerboltokban, ahol konyhai adalékként kapható.

Ami a biztonságot illeti: az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelete (FDA), valamint az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) is biztonságosnak minősítette az MSG-t az alábbi mennyiségben:

  • maximum 3 gramm az iparilag hozzáadott formából,
  • 10–20 gramm/nap természetes forrásokból.

Ennek ellenére bizonyos emberek érzékenyen reagálhatnak rá. A tünetegyüttes, amit egykor „kínaiétterem-szindrómaként” ismertek, nem allergia, hanem átmeneti túlerzékenységi reakció. A panaszok közé tartozhat a fejfájás, az arcpirulás, a szívdobogás, az izomfájdalom, vagy a gyengeségérzés. A tudomány jelenlegi álláspontja szerint azonban nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy az MSG ártalmas lenne az egészségre.

Fontos hangsúlyozni, hogy az MSG ugyanazt a glutamátot tartalmazza, amit a szervezet maga is termel, illetve ami sok táplálékban is megtalálható. Még az anyatejben is jelen van. A feldolgozott formában bevitt glutamát napi átlagos mennyisége jelentősen elmarad a természetes ételekből származó mennyiségtől.

Összességében tehát a mononátrium-glutamát nem ördögtől való, de érdemes tudatosan fogyasztani. A címkék figyelmes átolvasása segíthet abban, hogy elkerülhető legyen a túlzott bevitel. Ha pedig valaki érzékenységet tapasztal, érdemes átmenetileg kiiktatni az MSG-tartalmú ételeket az étrendből, és figyelni arra, hogy hogyan reagál a szervezet.

Erősen rákkeltő, mégis mindenhol ezt használják: döbbenetes, hogy meddig engedélyezte ezt az EU

Egy friss tanulmány szerint az EU által „biztonságosnak” tartott szinteken is rákkeltő lehet ez az anyag.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük
OSZAR »